Çamaşır Suyu İle Tuz Ruhunu Karıştırırsak Ne Olur?

 

Pandemiden dolayı çamaşır suyu ve tuz ruhuna olan ilgi artmış bulunuyor. Evlerimizi dezenfekte edip sağlığımızı koruduğumuzu zannederken ciddi anlamda sağlığımızı tehlikeye atabiliriz.

Evlerdeki kimyasalları asla karıştırmayın!

En önemli konulardan bir tanesi ise çamaşır suyu ve tuz ruhu ile temizlik yapmanın doğru düşünülmesi. HAYIR! İkisinin ayrı ayrı kullanılması dahi zararlı iken karıştırılıp kullanılması ciddi hastalıklara hatta ölüme neden olur.

Çamaşır suyu, sodyum hipoklorit çözeltisidir.
Tuz ruhu (Kezzap) ise hidroklorik asittir. Bu ikisi karıştırıldığında klor gazı açığa çıkar.

Çamaşır suyu formülü: NaOCl (çözelti)
Tuz Ruhu (Kezzap): HCl (kuvvetli asit)

Reaksiyonu:

NaClO + 2HCl → NaCl + H2O + Cl2 (Cl: Klor gazı)

Klor (Cl) gazı solunum yollarını etkiler. Uzun süre maruz kalınması ölümle sonuçlandırır. Göz  ve akciğer gibi bölgeleri etkiler. Solunum güçlüğüne neden olurken boğazda daralma ve akciğer ödemine neden olur.

Klor gazı 1. Dünya Savaşın’da kullanılmıştır.
I.Dünya Savaşın’da Almanya tarafından kimyasal silah olarak kullanılmış, Berlin’deki bir kimya enstitüsünde üretilmiştir.

Evi çamaşır suyu ile temizlerken evi havalandırmayı unutmayın. Havadar bir ortamda temizlik yapılmasına dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde solunum yollarında rahatsızlık görülür. Fazla kullanımı astım krizi gibi akciğer hastalıklarını tetikler.

Evlerde temizlik yaparken kimyasal kullanılacak ise mutlaka havalandırılmalı çok sık kimyasal temizlik yapılmaması insan ve çevre sağlığı açısından son derece tehlikelidir.

Kaynak:  Gerçek Bilim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir