İNSAN TOPRAKLA TERMAL DENGEYE NE ZAMAN GELİR?

Termodinamiğin Sıfırıncı Yasasına göre “İki cisim üçüncü bir cisimle sıcaklıkça eşdeğerde ise, bu iki cisim birbirleriyle de sıcaklıkça eşdeğerdedir”.

İki sistem birbirleri ile etkileşim halinde oldukları halde, durumları değişmeden kalıyorsa bu iki sistem birbirleri ile dengededir denilir. Eğer iki sistem etkileşime açık oldukları halde, aralarında mekanik etkileşimle olan enerji transferi (iş) dışında net enerji transferi (ısı geçişi) yoksa, bu iki sistem birbirleri ile ısıl dengededirler.

Sıfırıncı yasa şöyle der: “Eğer A ve B sistemleri birbirleri ile ısıl dengede ise, A sistemi ile ısıl dengede olan bir C sistemi, B sistemi ile de ısıl denge durumundadır.”

Sistem denge durumuna gelirken cisimler arasındaki aktarılan enerjiye sıcaklık denir. Yani her sıcaklık derecesi, farklı bir denge durumunu temsil eder. Bu durum:

TA=TB=TC şeklinde formülize edilir.

Termodinamiğin sıfırıncı yasası bize birbiriyle temas halinde bulunan tüm cisimler belirli bir süre sonrasında termal dengeye gelmek zorundadırlar der. O halde Neden kutuplarla ekvator temas halinde oldukları halde termal dengede değildir?

Çünkü enerji kaynağından enerji aktarımı devam ediyor, güneş ekvator bölgesini ayrı kutup bölgesini ayrı ısıtıyor. Bu olay aklımıza şu soruyu da getirir depremde enkaz altında ne kadar dayanılabilir?

Enkaz altında hayatta kalabilmek için ihtiyacımız olan şeylerin başında oksijen gelmektedir.

Vücudun enerji üretebilmesi için oksijene ihtiyacı vardır. Beden enerjiyi kimyasal bir formda, çoğunlukla da ATP (adenosin tri fosfat) diye adlandırılan bir molekül halinde üretir ve depolar. ATP kullanıldığında, ısı enerjisine neden olur. Bu reaksiyon ATP’yi ADP’ye (adenosin di – fosfat) dönüştürür.

Açığa çıkan enerji bedenin bütün kimyasal reaksiyonlarını beslemek amacıyla kullanılır. İşte bu noktada beden enerji (ATP) üretmek için oksijene ihtiyaç duyar. Eğer oksijen olmazsa vücudumuz enerji ihtiyacını karşılayamaz ve enkazla termal dengeye gelir.

O halde insan öldüğünde toprakla termal dengeye gelmiş olur.

Kaynaklar:

Termodinamiğin Yasaları, Termodinamik Kanunları

 

 

https://www.milliyet.com.tr/pembenar/nefes-ve-yasam-kocu-sibel-kavunoglu/oksijen-tam-olarak-bizim-icin-ne-yapar-1605342

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir